Hava Durumu
Bugün -7° / 6°
haberdosya'yı takip edin

Rapora kıbrıs eleştirisi

Bu haber 2013-10-19 14:52:11 eklenmiştir.
Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Komisyonu 2013 yılı Türkiye İlerleme Raporu'nu değerlendirdi. Açıklamada, Kıbrıs eleştirisi de yer aldı.
Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Komisyonu 2013 yılı Türkiye İlerleme Raporu’nu değerlendirdi. Açıklamada, Kıbrıs eleştirisi de yer aldı.
Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Komisyonu İlerleme Raporu ile ilgili değerlendirme yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, hükümetin demokratikleşme ve siyasi reformlarının devamı konusundaki kararlılığının vurgulanmasının altı çizilerek, Demokratikleşme Paketine, yargı reformuna ilişkin atılan adımlara ve devam eden yeni Anayasa çalışmalarına işaret edilmesi memnuniyet verici olduğuna dikkat çekildi.

ÇÖZÜM SÜRECİNE DESTEK
Açıklamada, Raporda çözüm sürecinin başlatılmasının bir dönüm noktasını teşkil ettiğinin dile getirildiği hatırlatılarak, AB’nin çözüm sürecine destek verdiği belirtildi. Ayrıca, Raporda, Türkiye’nin dış politika alanındaki etkin rolüne de değinildiğine vurgu yapılan açıklamada, Türkiye’nin AB ile işbirliğinin önemi konusundaki değerlendirmelerin Türkiye tarafından da paylaşıldığı ifade edildi. Açıklamada, “Ekonomik kriterler bağlamında, ülkemizde işleyen bir serbest piyasa ekonomisinin olduğu yinelenmiş, ülkemizin ekonomik anlamda yüksek potansiyelinin altı çizilmiş, büyük ve dinamik ekonomisi ile mevcut Gümrük Birliği aracılığıyla AB’nin rekabet edebilme gücüne katkı veren önemli bir ticari ortak olduğu vurgulanmış, büyüme performansı ve dışarıdan gelen şokları göğüsleyebilme yeteneğinin bulunduğu belirtilmiştir. Bununla birlikte, cari açık ve dış borç yapısı gibi bazı olumsuz unsurlara da dikkat çekilmiştir” denildi.
Raporda, Genel İşler Konseyi’nin 2013 Haziran ayında Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu başlıklı 22. Faslı müzakereye açma kararı aldığı hatırlatılan açıklamada, müzakerelerin Sonbaharda başlayacağı dile getirildiği aktarıldı. Türkiye’nin katılım sürecindeki tıkanıklığın aşılması yönünde atılması gereken adımlardan biri de geri kalan fasılların biran evvel müzakerelere açılması olduğu ifade edildi.
Açıklamada, vize diyaloğu konusunda ilerleme kaydedildiğine dikkat çekilerek, AB tarafından önerilen Yol Haritası’na ve Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun yasalaşmasına da atıfla, Türkiye’nin yasadışı göçmenlerin iadesi bağlamında Geri Kabul Anlaşmasını (GKA) imzalamaya davet edildiği kaydedildi. GKA’nın tümüyle yürürlüğe girmesinin, Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanması konusunda AB’nin atacağı adımlarla eşzamanlı olması gerektiği yönündeki tutumları çerçevesinde AB tarafıyla görüşmelerin sürdüğü aktarıldı.

"AB’NİN DE ARTIK..."
Açıklamada şunlar kaydedildi:
“Kıbrıs konusuna ve bu bağlamda GKRY’nin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarına dair tek taraflı girişimleri nedeniyle ortaya çıkan ihtilafa geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu kere de Raporda ne yazık ki taraflı bir bakış açısıyla yer verilmiştir. Kıbrıs sorununun Ada’nın ortak sahibi iki halkın siyasi eşitliği ve iki kesimlilik temelinde kalıcı bir çözüme kavuşturulması yönünde gerek Kıbrıs Türk tarafının gerek garantör Türkiye’nin bugüne kadarki yapıcı tutum ve açılımları, başta BM olmak üzere uluslararası toplum tarafından yakından bilinmektedir. Bu konudaki tutarlı ve sonuç almaya yönelik çizgimizi sürdürmekteyiz. Kıbrıs konusunda BM gözetimindeki müzakerelerin yeniden başlamasının öngörüldüğü bu dönemde, AB’nin de artık Kıbrıs Rum tarafını kapsamlı çözüme ciddiyetle yönlendirecek bir tutum benimsemesini bekliyoruz.”
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Dünya haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz?
Cumhur İttifakı - AK Parti / MHP
% 100
Millet İttifakı - CHP / İYİ Parti
% 0
HDP
% 0
Saadet Partisi
% 0
 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
@HaberDosya
© Copyright 2013 Haberdosya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AK Parti Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
sex shop   seks shop   seks shop istanbul   seks shop istanbul   sex shop istanbul   vibratör   seks shop istanbul   jartiyer iç giyim   iç giyim   pet shop   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sex shop Mecidiyeköy erotik shop için tıklayınız.
Mecidiyeköy sex shop için tıklayınız.
taksim erotik shop için tıklayınız.
taksim sex shop için tıklayınız.
Erotik shop için tıklayınız.