Hava Durumu
Bugün -7° / 6°
haberdosya'yı takip edin

Yunanistan seçimleri ve eski Türkiye


Bu makale 2015-01-30 09:54:58 eklenmiştir.
Berat Erkök

Komşu ülke Yunanistan’da yapılan erken genel seçimden çıkan sonuç başta kazanan parti Syriza olmak üzere herkesi şaşırttı. Yıllardır ekonomik kriz ile mücadele eden ve bir türlü ilerleme kaydedemeyen ülkede, vatandaşlar “kurtuluşu” 40 yaşındaki ateist Aleksis (Tsipras) Çipras’ta buldu.

Çipras şeçim çalışmaları sırasında verdiği vaatlerle sık sık gündeme gelmiş, söz verdiği adımların uygulanabilme ihtimali bile Yunan halkı karşısında onu bir “kahraman” yapamaya yetti. Çipras’ın, Avrupa Birliği’ne bakışı, sosyal devlet anlayışı ve ekonomiye getireceği radikal reformlar hakkındaki demeçleri seçimler öncesinde sık sık tartışılmıştı. Nihayetinde de bu vaatleri onu başbakan yapmaya yetti. Ama ekonomik verilere ve uzman görüşlerine baktığımızda Yunanistan’ın çiçeği burnunda başbakanının verdiği sözleri tutması zor görünüyor. Avrupa Birliği (AB), Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) temsilcilerinden oluşan Troyka heyetinin talimatları doğrultusunda ekonomisine yön veren ülkede, Syriza’nın seçimleri kazanacağını ön görenler 2014 yılının son ayında vergilerini dahi ödemedi ve Yunanistan, aralık ayını yüzde 40 vergi kaybı ile kapattı. Halkın beklentileri ve Çipras’ın açıklamaları Troyka heyetini yeni formül arayışına sokacak gibi…

***

Yunanistan’daki seçim öncesi sürece baktığımızda akıllara, bizim 2002’deki genel seçim geliyor. Ülke ekonomik ve siyasi anlamda sıkıntıda, istikrar ve itibar zafiyeti var, IMF pençesinde kıvranıyor… Bu arada hatırlatalım; Yunanistan’a davrandıkları gibi “yumuşak” davranmıyorlardı bize.


O günlerden akıllarda kalan notlar:


-28 Şubat ruhu yaşıyor

-Hasta Ecevit Başbakan

-Kemal Derviş “ithal” bakan

-Ecevit-Clinton ve Ecevit-Bush fotoğrafları gündemde

-Başbakan Yardımcısı Bahçeli erken seçim istiyor

-DSP’lilerin yarısı Ecevit’e tepki olarak istifa ediyor

-AK Parti kuruluşunu ilan etmiş

-Cem Uzan siyasete yeni girmiş

-Ekonomik ve siyasi kriz havası hakim

-“Sayın başbakanım ben bir esnafım”

-“Uçan” Anayasa Kitabı

İşsizlik de tavan yapınca halk yeni bir yol bir kurtarıcı aramaya başladı. Tıpkı Yunanistan’daki gibi.

 


***


Vaatlere dayalı son seçim oldu 2002 seçimleri. En büyük örnek de Cem Uzan’ın Genç Parti’sidir. Uzan, siyaset sahnesine yeni çıkmış, halka “ilaç olacak” vaatlerle adından sıkça söz ettirmiş ve “Ezilenler iktidar olacak” sloganı ile çalışmaya başlamıştı. Ekonomik ve sosyal anlamda büyük darbe yemiş vatandaş da Cem Uzan’ın ağzından çıkan “ütopik” vaatlere kendini kaptırmış ve desteğini esirgememişti. Öyle ki Genç Parti girdiği ilk seçimde yüzde 8,3 oy olan MHP’nin hemen ardından yüzde 7,2 oy alarak sandıktan 5. Parti olarak çıkmıştı. “Bunda ne var!” diyebilirsiniz… MHP’nin kuruluşu 1969’a dayanırken, Genç Parti daha 6 ayını bile doldurmamıştı. Üstelik, AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan gibi “davanın içinden gelen” bir yapıya da  sahip değildi. 2002 seçim sonuçları “Umut fakirin ekmeğidir” sözünü bir kez daha teyit ediyor. “Çaresiz” vatandaşlar vaatlere kolayca gönlünü kaptırabiliyor.2002’de beklenmedik bir başarı elde eden Cem Uzan 2007 seçimleri için büyük hayaller kurarken, sandıktan yüzde 3 çıkınca büyük yıkıma uğradı. Artık “vaat taktiği” ve farazi söylemler vatandaşın nazarında –eskisi kadar- dikkate değer bir unsur değildir. AK Parti’nin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk seçimde iktidar olması ve sonraki 5 yıldaki yönetimi “vaat siyasetini” bitirdi. Ama şunu da belirtmeden edemeyeceğim Cem Uzan şu anki konjonktürde Yunanistan’da seçimlere girseydi Çipras’tan çok daha fazla oy alırdı.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Türkiye'nin İsrail ile İlişkilerini Normalleştirmesini Nasıl Buluyorsunuz?
Doğru
% 66.66
Yanlış
% 33.33
 
@HaberDosya
© Copyright 2013 Haberdosya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AK Parti Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi