Hava Durumu
Bugün -7° / 6°
haberdosya'yı takip edin

Ayak kaydırma kadrosu


Bu makale 2015-02-09 21:51:21 eklenmiştir.
Berat Erkök

Genel seçimler yaklaştıkça siyaset de kızışıyor. Partiler arasındaki sürtüşme çetinleşirken gelen açıklamalar eskisinden daha sert bir hal alıyor. Kimlerin aday olacağı, hangi partinin seçimlerde ne kadar oy alacağı, vekil olanların yerlerine kimlerin geleceği merak konusu. Bunlar her seçim öncesinde gündeme gelen alışılmış durumlar.

 

Siyasetin “çamur” olduğu, “riyakar” olduğu, “iyiyi kötü yaptığı” söylenir durur… Doğrudur da! Siyaset öyledir ki en çok olan ama içi doldurulamayan terimlerdir; “vefa” ve “güven”. Nankörlük ve vefasızlık perde ardında siyasetin akışına hükmederken zaman zaman kabına sığmaz ve en çirkin yüzlerini gösterir. Bu zamanlardan biri de seçim öncesi dönemlerdir. Parti, ideoloji, görüş, kanat, kuşak farklı olmadan ilişkiler dizayn edilir. Aralarında “yoldaş” olanlar da düşman olanlar da…

Ak da kara da seçimlerin öncesindeki dönemlerde belli olur. İlişki siyaseti ve ekipleşme çalışmalarının meyvelerinin toplanması dönemidir şu evreler. Ne de olsa “ekmek davası” her şey mübahtır. Çok değil bir seçim önceye gittiğimiz de bunun en açık örneğini görüyoruz. CHP ve MHP’nin Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına “diktiği” çatı adayı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, ve paralel yapının bu isimler için kapı kapı dolaşıp oy toplaması siyasetin sınırının olmadığının en net kanıtıdır. Bürokrasi içindeki ayak oyunları ise “Ali Cengiz”e ders olarak okutulacak türden!Ayak oyunlarına alıştık artık siyasetin doğası gereği yapılması gerektiğine de kendimizi inandırdık. Buraya kadar tamam, ancak teknoloji kullanımının artması ve sosyal medya kullanımının hızla yayılması ile birlikte yeni oyunlar türedi. Karanlık odakların veya nefsi tarafından kör edilmişlerin başvurduğu bu oyunların çıkış noktası “ayak kaydır koltuk kap” mantığıdır. Kirli operasyon sonucunda makamı hakedenin ayağı kaydırılır ya da karar mercilerinin kafasında soru işareti atılır. “Rakip”lerini bu yöntemle eleyerek kendilerine kadro açanlar çeşitli manipülasyonlar ile koltuğa kavuşur.

 

Gezi Parkı ve 17-25 Aralık operasyonlarından sonra önemi net bir şekilde anlaşılan sosyal medyanın en “kullanışlı” operasyon silahı olduğu ortaya çıkınca hali ile talep de arttı. Sahte hesaplar açılıp doğru/yanlış iddialarda bulunarak gözlerine kestirdiklerini zan altında bırakıyorlar. Bu durum bol provokasyonlu sokak eylemlerinde peçe ile yüzünü gizleyip saldırılarda bulunmaktan farksızdır. Düzgün iş yapan adamın kendini gizlemeye ihtiyacı yoktur. 7 Haziran’daki seçimlerin yaklaşması ile birlikte bu tarz “tekno-operasyon” hamleleri de arttı.


Gezi kalkışmasında ve 17 – 25 Aralık operasyonları sonrasında muhafazakar kesim ve AK Parti seçmenlerince ilgili ile takip edilmiş, güven kazanmış bazı hesaplar kimi siyasetçilerin güdümünde hareket etmeye başladı. Seçimler öncesinde  listelere şekil vermek isteyen bazı üst düzey partililer direk olarak etki edemeyecekleri haklarında tek bir soru işareti olmayan isimlerin önlerini kesmek için bu tarz yöntemlere başvuruyorlar. Perde arkasından basit oyunlarla maşaları ile isim isim operasyon yapanlar, kendilerine biat etmiş ve istediği gibi yönlendirebilecekleri isimleri sanal parlatmalar ile listelere sokarak “siyasette liyakat” ilkesini yok saydıklarını bir kez daha gösteriyorlar.

 

Bu durum AK Parti’de de, CHP’de de, MHP’de de aynı şekilde gerçekleşiyor. Milletvekili aday adaylığı başvurularının devam ettiği bu günlerde sosyal medyada “marka “ olmuş hesapların izlediği yol dikkatlice analiz edilmeli. Kim kime çalışıyor, yönlendirmeler hangi eller tarafından kontrol ediliyor vatandaşlarımız iyi süzmeli.  Sonuçta “Ayak kaydırma kadrosu”ndan siyasette kendine yer etmiş kişilerden ne şahıslarına ne de bu ülkeye bir fayda gelmez.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz?
Cumhur İttifakı - AK Parti / MHP
% 100
Millet İttifakı - CHP / İYİ Parti
% 0
HDP
% 0
Saadet Partisi
% 0
 
@HaberDosya
© Copyright 2013 Haberdosya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AK Parti Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
sex shop   seks shop   seks shop istanbul   seks shop istanbul   sex shop istanbul   vibratör   seks shop istanbul   jartiyer iç giyim   iç giyim   pet shop   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sex shop Mecidiyeköy erotik shop için tıklayınız.
Mecidiyeköy sex shop için tıklayınız.
taksim erotik shop için tıklayınız.
taksim sex shop için tıklayınız.
Erotik shop için tıklayınız.