Hava Durumu
Bugün -7° / 6°
haberdosya'yı takip edin

Sınır Ötesindeki Sancağımız: YTB


Bu makale 2015-04-07 09:09:21 eklenmiştir.
Berat Erkök

Büyüme rakamlarının gelmesi ile birlikte moraller tazelendi. Türkiye 2014 yılında yaklaşık yüzde 3 büyüyerek istikrar konusundaki kararlılığını bir kez daha kanıtladı. Bugünlere büyük başarılarla gelindi. Üstün çabalar harcandı ancak 2014 yılında kaydedilen kazanımların daha da ayrı bir önemi var.

Neden,

Çünkü 17-25 Aralık operasyonun yansımaları büyük mücadelelerin başlaması, gezi kalkışmasının yansımaları, küresel ekonomik dalgalanmalar, yerel yönetim seçimleri, Cumhurbaşkanlığı seçimi, IŞİD, Başbakan değişimi gibi birçok önemli olay ve durum geride bırakıldı. Evet, Türkiye’nin gündemi bir İsveç gündemi gibi sakin değil ancak yaşananlar da, sadece bir sene için “fazla ve ağır”.

Siyasi istikrar ile gelen ekonomik kalkınma sınırlarımızın ötesine de el uzatmamıza imkan sağladı. Tarihin her sahnesinde hiçbir ayrım yapmadan mazluma yardım etmiş olan ceddimiz gibi biz de Arakan’dan Suriye’ye, Mısır’dan Endonezya’ya, Filistin’e Yemen’e dünyanın her bölgesine ulaşıldı. İsrail’e bile orman yangını sırasında yardım edildi. Büyük devlet olmanın alameti de, gereği de budur.

Anlık müdahaleleri kadar kurumları ile de yardımlarına devam eden Türkiye, AFAD, TİKA ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi önemli kuruluşlarıyla, muhtaçlara ilaç olurken eğitim ve kültürel çalışmalar da yapıyor. Tarih boyunca temel ihtiyaçların karşılanmasının arından ilgi görebilmiş bu konular ekonomik kalkınmayı sağlayamamış bölgelerde de tabiatı ile geride kalmış. Göbek bağımız, kadar ortaklığımız, din veya dil birliğimiz olanların yanı sıra insan oldukları için el uzattığımız yüzbinlerce insan var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde kurulan, şu an Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un sorumluluğunda, Doç. Dr. Kudret Bülbül’ün başkanlığında güzide çalışmalar yürüten Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, dünyanın dört bir yanında varlık sürdürüyor.

Yurtdışında yaşayan 6 milyon Türkün olduğunu da göz önünde bulundurduğumuzda YTB’nin önemi daha da iyi idrak ediliyor. Gurbetteki insanlarımıza ve akrabalarımıza direkt olarak dokunarak yalnız olmadıklarını hissettiriyoruz. Yine yurtdışında bulunan STK’larımızın bir araya gelmesi ve daha etkin olabilmesi için çeşitli çalışmalar da yürütülüyor. Portrenin geneline baktığımızda Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın maharetlerini saymakla bitiremeyeceğimizi anlıyoruz.

 

Türkiye’nin ve Türkiye sevdalılarının sınır ötesindeki sancağı olan YTB, sadece Türklere değil, yabancı kökenli olanlara da destek oluyor. Eğitimde de bir cazibe merkezi olan ülkemize gelecek maddi yeterliliğe sahip olmayan genç cevherlerin keşfedilmesi ve kazanılması konusunda da önemli işler başarıyorlar. Uluslararası öğrenciler projeleri kapsamında binlerce gencin hayatına dokunup, onları insanlığa kazandırmanın gururu ve yükü çoğu şey ile mukayese edilemeyecek nitelikte. 

Anadolu’dan gelmiş ve kendisini ispatlamış bir isim olan Yrd. Doç. Kudret Bülbül’ün kurumun başına geçtiği günden bu yana yaptığı işler de gelecek için daha büyük umutlar veriyor. İç Anadolu’nun ruhu ile yetişmiş olan Bülbül’ün akademik vasıfları, liyakati, alçak gönüllüğü ve insanlara yaklaşımı göreve ne kadar uygun olduğunu gösteriyor. 

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza seçimlerde oy kullanmaları hususunda yol gösteren Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın bu noktada da önemli bir yük sırtladığını görüyoruz. Demokrasinin gelişmesine ve kuvvetlenmesine de önemli katkılar sağlayan YTB’nin varlığı ülkemiz için, dahası dünyanın dört bir yanındaki insanlar için, gençler için umut kaynağıdır. 

 

Nasıl mı, şöyle örnek vereyim:

Henüz köyünden ötesini görmemiş, bir ayakkabısı dahi olmayan Afrikalı gençlerin hayatlarına dokunarak değişmesine vesile olan YTB’nin “kazanımlarından” biri olan Ugandalı Jamil Mwanja'nın Hikayesi’ni izleyin. “Türkiye’ye gelmek için bisiklet kullanmayı öğrenmek zorunda olan” Jamil… Bu hepimizin başarıdır.

 

İşte büyük başarı hikayesinin vidyosu: https://www.youtube.com/watch?v=xVOAtCMPB2I


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Merhaba Eren,Sana me
Junko 2015-04-12 14:21:59
Merhaba Eren,Sana mesleki iniicgzle kitabı f6nermektense. Her gfcn internette hfcrriyet daily news sitesinden yarım saat de olsa bir şeyler okumanı ve okuduklarını anlamaya e7alışmanı tavsiye edebilirim. Bunu daha sonra derslerde de gf6sterdiğim voice of americanın sitesinden hem dinleyerek hem de okuyarak geliştirebilirsin. Bu gfcnlfck konuşma iniicgzleni belli bir yerlere e7ekecektir. Ama bunu bıkmadan her gfcn yapman gerek gf6receksin her gfcn ilerleyecektir. Sabırla okumanı ve dinlemeni tavsiye ediyorum. sinop otelleriBunun yanında Uluslararası Ticaret Odasının Dış ticaretin dfczenlenmesi ile ilgili yayınlarını da takip edersen mesleki terimleri de takip etmiş olursun. İngilzice f6ğrenmenin en basit fakat en e7ok sabır isteyen metodu okumak ve anlamaya e7alışmaktır. Kolay olan fakat e7abuk unutulan metodu ise kursa gidip zamanları f6ğrenmektir. Daha başka yardım edebileceğim bir şey olursa e7ekinme lfctfen. Kolaylıklar dilerim, umarım başarılı bir kariyerin olur.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz?
Cumhur İttifakı - AK Parti / MHP
% 100
Millet İttifakı - CHP / İYİ Parti
% 0
HDP
% 0
Saadet Partisi
% 0
 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
@HaberDosya
© Copyright 2013 Haberdosya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AK Parti Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
sex shop   seks shop   seks shop istanbul   seks shop istanbul   sex shop istanbul   vibratör   seks shop istanbul   jartiyer iç giyim   iç giyim   pet shop   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sex shop Mecidiyeköy erotik shop için tıklayınız.
Mecidiyeköy sex shop için tıklayınız.
taksim erotik shop için tıklayınız.
taksim sex shop için tıklayınız.
Erotik shop için tıklayınız.